Çantanın Tanımı ve Çeşitleri

Çantanın Tanımı ve Çeşitleri İçine malzeme koymaya yarayan değişik büyüklük ve şekilde deri, kösele, meşin kumaş vb. hafif malzemeden yapılmış ağzı açılır, kapanır aksesuara çanta denir.

Giyimi tamamlayan aksesuarlar içinde oldukça önemli bir yeri olan çantanın kullanılmaya başlaması XIX. yy. sonlarında görülmektedir. Çeşitli derilerden ve saten, kadife gibi kumaşlardan yapılır. Gece kullanılanları genellikle, küçük ince saplı, kıyafet tamamlayıcı ve üzerleri taş ve boncuklarla süslüdür. Alışveriş ve yol çantaları deri ve kumaştan yapılır.

Türklerde çantanın tarihi, Orta Asya’ ya kadar uzanır. Önceleri torba şeklinde olan çanta, zamanla modernleşerek günümüze kadar gelmiştir. Kişilerin gerekli eşyalarını muhafaza etme amacıyla değişik çanta şekilleri vardır.

Çanta çeşitlerini üç gupta inceleyebiliriz.

Kullanıldığı Yere Göre Çanta Çeşitleri Çantaları kullanıldıkları yere göre 2 guruba ayrılır.

Ø Spor Çantalar Modaya göre değişiklik gösterir. Süsleme malzemeleri fantezi de olabilir. Genel olarak iş, seyahat, pazar, plaj, okul, cüzdan, piknik çantaları bu gurupta yer alır. Bunlar günlük kıyafeti ve spor giyimi tamamlayan çantalardır. Çoğunlukla kullanılan çanta çeşitlerinden biridir.

Ø Fantazi Çantalar Üretiminde kullanılan malzeme, yapım tekniği ve süsleme tekniği bakımından fantazi görünüm verirler. Kokteyl, çay, parti, makyaj vb. çantalar bu gurupta yer alır. Parlak olan lame deri kumaşlar, parlak kösele deri kumaşlar, parlak ve simli deri kumaşlardan yapılır. Bayanların gece kullandıkları ve vazgeçemedikleri çanta gurubuna girer.

Yapımında Kullanılan Gerece Göre Çanta Çeşitleri

Ø Deri Çantalar Deri, insanların var olmalarından itibaren taş ve ağaçtan sonra kullandıkları ilk doğal malzemedir. Çanta yapımında kullanılan önemli gereçlerdendir. Daha çok tercih edilmelerinin sebebi dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarına bağlıdır. Çeşitli renkte deri çantalar bulmak mümkündür.

Ø Kumaş Çantalar Kumaş, giyim sektöründe olduğu gibi çanta yapımında da kullanılan ve aranan gereçlerden biridir. Fazla uzun ömürlü olamasa da bayanların büyük ilgisini çeken çanta gurplarındandır.

Ø Metal Çantalar Günün modasına uyumu ve modacıların tasarımlarında metale yer vermeleri sonucu, metalin çantada kullanımı kaçınılmaz olmuştur. Özel gecelerde kullanılır. Kişinin giyeceği kıyafete göre önem taşır.

Ø Hasır ve Kamış Çantalar Yarılmış ve inceltilmiş şeritlerin, kamışların, değişik düzenlerde sistemli olarak birbirlerinin aralarından ve üstünden geçirilmesiyle örülen çanta çeşididir. Genellikle yazın kullanılır. Değişik motifler ve örgüler yapılarak, çantaya farklı bir görünüm kazandırılır.

Ø Pul ve Boncuk Çantalar Aksesuar süslemede önemli yeri olan pul ve boncuklar çanta yapımında da yerini almıştır. Özellikle gece kullanılan çanta gurubuna girer. Çeşitli pul ve boncuklar kullanılarak çantalara değişik motiflerde süslemeler yapılır. Renkli boncuklar, uzun ve kısa serit pullar, zincirler, cam boncuklar vb. çeşitler süslemede kullanılır.

 

 Yapım Tekniğine Göre Çanta Çeşitleri Çantaların yapımında kullanılan ortak teknikler vardır. Çantaları meydana getiren teknikler bakımından iki guruba ayırabiliriz.

Ø Yumuşak çantalar Yapısal özelliklerinden dolayı yumuşak görünümlü çantalardır. Çanta ağızları fermuarlı, fermuarsız, kapaklı, kapaksız veya yapıştırma olarak çalışılabilir. Ağız kısımları büzgülü olanları da vardır. Daha çok günlük olarak kullanılan çanta guruplarındandır. Yüzeyleri yumuşaktır.

Ø Sert Çantalar Konuldukları yerde şeklini muhafaza eden sert malzemeden veya içinde sertleştirici kullanılarak yapılmış çantalardır. Çanta ağızları klipsli, kapaklı, fermuarlı olarak çalışılr. Yüzeyleri serttir. Daha çok deri malzemeden yapılır.

Çantada Kullanılan Ana ve Yardımcı Malzemelerin Özellikleri Çantanın dayanıklılık derecelerini, muhafaza ve temizleme yöntemlerini bilmek için çantaların yapımında kullanılan malzemelerin yapısal özelliklerini bilmek gerekir.

Çanta Yapımında Kullanılan Ana Malzemeler Çanta yapımında kullanılan malzemelerin dış yüzeyleri düzgün bir dokuda olmalıdır. Görünüşü etkileyecek çatlak ve kusur bulunmamalıdır. Çantalar deri, kalın keten, imperteks kumaş, sentetik kumaş ya da suni derilerden hazırlanabilir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !